Юрист

ПОДАТКОВА АМНІСТІЯ АКТИВІВ, ПРИДБАНИХ З ПОРУШЕННЯМИ ЗАКОНОДАВСТВА

21.07.2021 р. набрав чинності Закон України № 1539-IX, який запровадив так звану податкову амністію. Цілями прийняття даного Закону, за словами представників державної влади,є привернення грошових коштів до бюджету України інадання можливості населенню легалізувати свої активи перед впровадженням контролю доходів через непрямі методи.
Важливим в цьому Законі є те, що амністуютьсяне доходи, з яких особою не були сплачені податки, аактиви, з яких не сплачені податки шляхом їх декларування. Тобто даним законом з 01.09.2021 р. вводиться спеціальне декларування (добровільна процедура) активів, які були набуті особами з вчиненнямкримінальних правопорушень або правопорушень законодавства, визначених в Законі, а саме:
  • ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів);
  • ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
  • порушення у сфері валютного законодавства;
  • порушення у сфері захисту економічної конкуренції, а саме здійснення концентрації без отримання відповідного дозволу органів Антимонопольного комітету України, у разі якщо наявність такого дозволу необхідна.
При цьому даним Законом передбачено і право платників податків мати незадекларовані кошти та майно. Зокрема не потребують декларуванню заощадження, які не перевищують сукупно 400 000 тис. грн., а також декларуванню не підлягає наступне майно, яке на дату завершення деклараційної компанії знаходиться у власності у декларанта незалежно від наявності доходу, що підтверджує його придбання:
  • нерухоме майно - квартири до 120 кв.м; будинки - до 240 кв.м; нежитлові приміщення - до 60 кв.м; земельні ділянки до 2 га, як визначено статтею 121 Земельного Кодексу;
  • рухоме майно - один транспортний засіб некомерційного використання. Винятками є літаки, вертольоти, яхти, катера, мотоцикли з двигуном понад 800 см куб., і автомобілі з двигуном понад 3 тис. см куб або вартістю понад 400 тис. гривень, а також транспортні засоби для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія.
Підлягає декларуванню все інше майно, розміщене на території України та інших країнах, включаючи земельні ділянки та об'єкти незавершеного будівництва, якщо у декларанта немає документів, що підтверджують доходи для їх придбання.
Однак Законом № 1539-IX не визначено питання з оцінкою вартості активів, що декларуються. Так цей Закон хоч вимагає при декларуванні активу підтвердити його грошову вартість, яка може ґрунтуватися на витратах декларанта при його придбанні або незалежною оцінкою, проте не встановлює, на яку дату повинна бути проведена оцінка - на дату придбання активу або на дату його декларування.
Для цілей декларування українські активи, а також ті, які переведені в Україну можна амністувати зі сплатою 5 % вартості активу/витрат на його придбання.
Із активів, які перебувають закордоном доведеться заплатити одноразовий збір у розмірі 9 % їх вартості (7% для декларацій, поданих до 1 березня 2022 року).
Ставка в розмірі 2,5%, передбачена, якщо до подачі декларації декларант придбає на всю суму декларованих коштів державні облігації з терміном обігу більше 1 року без права дострокового погашення.
Для тих хто ще не прийняв для себе рішення чи варто декларувати активи, набуті у власність за кордоном слід звернути увагу і на зміни валютного законодавства, які на передодні введення податкової амністії були внесені до Закону України «Про валюту та валютні операції».
Так, відтепер оновлене в 2018 році валютне законодавство передбачає відповідальність всіх суб’єктів валютних операцій, які до дня введення в дію Закону України «Про валюту та валютні операції», порушили вимоги Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю» за законодавством України», Указу Президента України від 27 червня 1999 року № 734/99 "Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства" відповідно до законодавства, що діяло на день вчинення таких порушень.
Ще одне питання, яким сьогодні кожен задається перед тим як задекларувати свої активи - як пояснити/підтвердити джерело походження доходу ? Відповідь на дане питання забезпечить уникнення ризиків для платника податків в подальшому, який не скористається правом на добровільне декларування активів у випадку застосування контролюючим податковим органом непрямих методів контролю доходів.
Тож, враховуючи глобальний тренд податкової прозорості і боротьби з ухиленням від оподаткування, необхідною умовою співробітництва з банками та фінансовими, інвестиційними компаніями відтепер є легальність джерел походження коштів.
Досвідчені фахівціюридичної фірми «K&PARNTERS» проконсультують з питань податкового та валютного законодавства, нададуть поради щодо декларування активів та допоможуть встановити легальність походження ваших коштів, щоб попередити виникнення можливих фінансових та юридичних ризиків.